Związkowcy pikietowali przed siedzibą grupy Tauron

Związkowcy pikietowali przed siedzibą grupy Tauron
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy z firm grupy energetycznej Tauron pikietowali w środę katowicką siedzibę jej zarządu. Domagali się m.in. podwyżki płac i protestowali przeciwko likwidacji miejsc pracy w grupie. Gmach obrzucono jajkami i pobrudzono farbą.

Zarząd Taurona zapewnia, że właściwe relacje ze stroną społeczną są jednym z priorytetów jego działania. Szefowie firmy liczą na kompromis ze związkowcami i podkreślają, że dialog społeczny jest cały czas prowadzony, zarówno w grupie, jak i tworzących ją spółkach. Wskazują, że zmniejszanie zatrudnienia odbywa się w ramach programów dobrowolnych odejść, a nie zwolnień grupowych.

W przebiegającej przy akompaniamencie gwizdów, syren i huku petard pikiecie uczestniczyło ponad 2,5 tys. osób z różnych spółek holdingu. Wcześniej część z nich pikietowała siedzibę należącego do grupy Tauron Południowego Koncernu Węglowego w Jaworznie. Związki zapowiadają, że jeżeli pikiety nie wpłyną skutecznie na działania zarządu, podejmą kolejne kroki - do strajku włącznie.

"Dla zarządu są podwyżki, a dla ludzi puste miski"; "Zarząd Tauronu oddać w leasing, będzie taniej" - napisali na transparentach uczestnicy pikiety przed siedzibą Taurona. Związkowcy przytaczali dane, zgodnie z którymi prezes grupy zarabia ponad milion zł rocznie, podczas gdy załoga nie może doczekać się niewielkich podwyżek.

Przedstawiciele Taurona odpowiadają, że zarobki członków zarządu, które są w pełni jawne i publikowane w raportach rocznych, należy zestawiać z wynagrodzeniami szefów innych wielkich polskich spółek, notowanych w giełdowym indeksie WIG20. Przypominają przy tym, że rozmowy płacowe w spółkach grupy Tauron trwają - zarząd liczy, że zakończą się kompromisem.

Podczas środowego protestu związkowcy wskazywali, że załoga nie skorzystała na prywatyzacji grupy Tauron. "Gdy zapadała decyzja o prywatyzacji, mieliśmy nadzieję, że będzie ona służyć ludziom, a nie tylko zarządowi. Nie może być tak, że pracownicy grupy Tauron są dzieleni na równych i równiejszych. Nie zgadzamy się na działania zmierzające do maksymalizacji zysków za wszelką cenę i protestujemy przeciwko łamaniu porozumień zawartych z pracownikami" - mówił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

"Następuje drastyczne zmniejszanie zatrudnienia, coraz mniej jest specjalistów, a coraz więcej obowiązków, co powoduje pogarszanie się warunków pracy i bezpieczeństwa pracowników. Jednocześnie wpływa na obniżenie bezpieczeństwa energetycznego odbiorców energii elektrycznej" - napisali związkowcy w ulotce, kolportowanej podczas pikiety.

Z taką oceną nie zgadza się dyrektor ds. komunikacji w Tauronie Paweł Gniadek. "Prowadzone procesy restrukturyzacji i ograniczenie zatrudnienia w efekcie realizacji programów dobrowolnych odejść nie wpływają na jakość obsługi klientów i bezpieczeństwo energetyczne" - ocenił.

Związkowcy nie zgadzają się także - jak napisali - "z polityką ślepego ograniczania kosztów i dzikiej restrukturyzacji w sytuacji, gdy zarządy wydają miliony złotych na sponsorowanie niemalże wszystkiego". Przedstawiciele zarządu Taurona przyznają, że w grupie - zgodnie z jej strategią - trwa restrukturyzacja, porządkująca i upraszczająca strukturę organizacyjną holdingu. Podkreślają przy tym, że w żadnej spółce grupy nie ma zwolnień grupowych.

"W największych podmiotach zarządy zaproponowały programy dobrowolnych odejść. Jak sama nazwa wskazuje, tylko chętni, po otrzymaniu odpowiednich odpraw, mogą z nich korzystać. Nie ma żadnego przymusu. Programy cieszą się sporym zainteresowaniem - od 2010 r. odeszło lub zadeklarowało taką chęć ponad 800 osób" - wyjaśnił Gniadek.

Jego zdaniem, powołanie w Tauronie 2,5 roku temu Rady Społecznej, skupiającej przedstawicieli związków z największych spółek grupy, świadczy o wadze, jaką zarząd holdingu przywiązuje do dialogu ze stroną społeczną. Jednak partnerami do rozmów ze związkowcami - np. w sprawach płacowych - są zarządy poszczególnych firm, a nie Taurona.

"Obecnie prowadzone są negocjacje płacowe w większości spółek zależnych. Takie rozmowy trwają od kilku tygodni, dziś są one na różnym poziomie zaawansowania; różne są też propozycje wzrostu wynagrodzeń złożone przez poszczególne zarządy. Wynika to z faktu odmiennej sytuacji i różnych wyników wypracowanych w 2010 r. przez poszczególne podmioty" - powiedział dyrektor, licząc na kompromis łączący postulaty załogi z interesem ekonomicznym spółek i grupy.

Przedstawiciele Taurona zaznaczają, że trwająca restrukturyzacja, polegająca np. na łączeniu spółek w obszarach dystrybucji, wytwarzania i ciepłownictwa, prowadzona jest z poszanowaniem przepisów i zawartych wcześniej ze związkami porozumień. Związkowcy mają jednak zastrzeżenia do przebiegu tych procesów.

"Narastające konflikty dotyczą nie tylko płac, ale również przekształceń i zmian organizacyjnych, których skutkiem jest m.in. likwidacja miejsc pracy" - ocenia wiceszefowa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, a zarazem przewodnicząca związku w katowickim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Justyna Latos.

W spółkach grupy Tauron trwają spory zbiorowe dotyczące płac; w części z nich związkowcy chcą 10-proc. podwyżek. Oceniają, że w wielu przypadkach dialog o podwyżkach jest pozorowany. Nie zgadzają się z tym przedstawiciele zarządu grupy.

Właściciel budynku, w którym urzęduje zarząd Taurona (jest nim spółka z jego grupy) oceni teraz uszkodzenia elewacji, spowodowane podczas manifestacji. Na razie nie podano, czy będzie domagać się od związkowców pokrycia szkód związanych z zabrudzeniem gmachu jajkami i farbą.

Tauron Polska Energia należy do największych firm w Polsce. Od ub.r. holding notowany jest na warszawskiej giełdzie. Grupa, wyspecjalizowana w wytwarzaniu, sprzedaży oraz dystrybucji prądu i ciepła, zatrudnia ok. 28 tys. osób. Częścią holdingu jest także producent węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy pikietowali przed siedzibą grupy Tauron

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!