Związkowcy są od tego, by domagać się podwyżek płac

Związkowcy są od tego, by domagać się podwyżek płac
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy się komuś podoba czy nie, pracownik ma prawo żądać realnego wzrostu wynagrodzenia. Kondycja finansowa spółek z grupy PGE pozwala na wzrost wynagrodzeń - mówi Edmund Myszka, zastępca przewodniczącego Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ Solidarność, z Solidarności w PGE Dystrybucja.

W spółkach z grupy PGE trwają negocjacje organizacji związkowych z zarządami. Jakie są żądania związkowców?

Domagamy się nieuszczuplania naszych, dotychczasowych uprawnień pracowniczych zagwarantowanych w porozumieniach zawartych przy okazji realizacji "Programu dla elektroenergetyki". Są to między innymi umowy społeczne, zakładowe umowy zbiorowe pracy, porozumienia na szczeblu Zespołu Trójstronnego. Te porozumienia muszą być przenoszone na nowych pracodawców powstających w procesie zmian strukturalno-własnościowych.

Kolejną płaszczyzną negocjacji jest urealnienie i wzrost wynagrodzenia w roku 2010. Każde żądanie stron rozwiązuje się w procesie negocjacji. W spółkach wchodzących w skład Grupy PGE obowiązujące umowy społeczne przewidują wzrost wynagrodzeń powyżej inflacji.

Problemy pojawiły się z chwilą likwidacji ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Obecnie w każdej spółce negocjacje płacowe prowadzone są osobno. Związki zawodowe mają prawo negocjować z pracodawcami taki wzrost wynagrodzeń, aby był to wzrost realny. Mamy do czynienia z inflacją, więc jeśli nie wprowadzimy podwyżek, co najmniej na poziomie wysokości inflacji, to będzie oznaczało, że pracownik realnie będzie otrzymywał mniejsze wynagrodzenie niż w roku poprzednim. Kondycja finansowa spółek z grupy PGE pozwala na wzrost wynagrodzeń. Pracownicy mają prawo uczestniczyć w podziale wypracowanym zysku a na związkach zawodowych ciąży obowiązek walki o godziwe wynagrodzenie ewidentne do wyników spółek.

Mówi Pan o nieuszczuplaniu dotychczasowych uprawnień pracowniczych. O co chodzi?

Podczas obrad Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej Aleksander Grad, minister skarbu, zapewnił, że w procesie zmian strukturalno-własnościowych, które nadal trwają w grupach energetycznych, pracownicy nie stracą dotychczasowych uprawnień. My się tego trzymamy i stoimy na straży tego, aby właściciel tych zobowiązań dotrzymał. Niektóre zmiany strukturalne powodują utratę pewnych uprawnień pracowniczych, dlatego strona związkowa w zamian negocjuje rekompensaty.

Proces restrukturyzacji wewnętrznej grupy PGE jest mało transparentny. Niektóre podmioty z grupy kapitałowej są zbywane lub wydzielane. Dotyczy to między innymi ośrodków opieki zdrowotnej, ośrodków wypoczynkowych i mniejszościowych udziałów w innych spółkach. Właściciel chce to "porządkować", ale tam są zatrudnieni pracownicy. Niezależnie gdzie pracownik pracował był objęty regulacjami i gwarancjami pracowniczymi. Restrukturyzacja tak powinna być prowadzona, aby nie tracili na niej pracownicy, a związki zawodowe były stroną do uzgodnień i konsultacji.

Jak wygląda kwestia wieloletnich gwarancji zatrudnienia?

W spółkach z grupy PGE obowiązują umowy społeczne z wieloletnimi gwarancjami zatrudnienia dla pracowników. Są to umowy zawarte wtedy, kiedy zaczęto realizację „Programu dla elektroenergetyki” przyjętego przez rząd w marcu 2006 r. Wówczas podpisano porozumienie mówiące, że realizacja „Programu dla elektroenergetyki” musi być uzgodniona ze stroną społeczną.

Gwarancje zatrudnienia w większości spółek kończą się w 2016 r., nie przynoszą one skutków finansowych dla spółek, jeśli właściciel nie łamie porozumień. Tę sprawę rozdmuchano, ponieważ łatwo powiedzieć, że najprostsze oszczędności można osiągnąć poprzez redukcję zatrudnienia. Ministerstwa Skarbu i Gospodarki o tych porozumieniach wiedzą. Należy wyraźnie powiedzieć, że "Program dla elektroenergetyki" nie przewidywał redukcji zatrudnienia, a wręcz przeciwnie, przewiduje on wzrost zatrudnienia. Zadać należy pytanie jego twórcom - co się zmieniło, gdzie etyka w postępowaniu?

Do kiedy negocjacje płacowe w spółkach z grupy PGE muszą się zakończyć?

Proces negocjacji jest nienormowany. Ustawa o negocjacyjnym wzroście wynagrodzeń mówiła, że do końca lutego każdego roku należy podpisać porozumienie płacowe regulujące wynagrodzenia w danym roku. To nie oznaczało automatycznie wzrostu wynagrodzeń, tak jak to się stało w wielu przedsiębiorstwach energetycznych w 2009 r.

W grupie kapitałowej PGE jest 8 spółek obrotu i 8 spółek dystrybucji, w każdej z nich osobno prowadzone są negocjacje płacowe. PGE SA nie jest pracodawcą dla pracowników tych spółek.

Czy się komuś podoba czy nie, pracownik ma prawo żądać realnego wzrostu wynagrodzenia. Związki zawodowe są po to, aby domagać się informacji o kondycji finansowej spółki, a na bazie tych informacji wystąpić z żądaniami płacowymi do swojego pracodawcy. Zawsze jest tak, że w trakcie negocjacji siedzą dwie strony posiadające inne interesy. Związkowcy nie są szaleni i nie będą domagali się podwyżek płac czy gwarancji za cenę pogorszenia sytuacji swojej firmy czy likwidacji miejsc pracy.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy są od tego, by domagać się podwyżek płac

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!